W Chęcinach uczczono Rok Moniuszkowski

Dnia 7 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Chęcinach odbył się koncert pieśni Stanisława Moniuszki zorganizowany w ramach uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. Pomysłodawcą i dyrygentem  koncertu był nauczyciel muzyki i opiekun chóru CANTATA Przemysław Gruszka, który do współpracy zaprosił chór OREMUS z parafii św. Bartłomieja w Chęcinach pod kierunkiem organisty Piotra Łukawskiego.

Koncert rozpoczął się od krótkiej prezentacji multimedialnej mającej na celu przybliżenie życia i twórczości Stanisława Moniuszki

Moniuszko to polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor prawie 300 pieśni, wielu oper (najsłynniejsze to Halka i Straszny dwór), operetek, baletów i muzyki kościelnej. Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego (melodie i tańce ludowe) oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Jana Czeczota). Jeden
z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Jest nazywany ojcem „polskiej opery narodowej”

W muzycznej części koncertu wykonano następujące pieśni:

Kum i kuma – Katarzyna Wrońska – śpiew, akompaniament – Przemysław Gruszka,

Prząśniczka – Wiktoria Czesak -– śpiew, akompaniament – Przemysław Gruszka,

Złota rybka – Magdalena Nartowska – śpiew, akompaniament – Przemysław Gruszka.

W wykonaniu chóru CANTATA usłyszeliśmy Pieśń wieczorną i pieśń Kozak.

W finale koncertu wystąpiły połączone chóry CANTATA i OREMUS, wykonując pieśni Postój, piękna gołąbeczko oraz pochodzącą z opery Halka pieśń Ojcze z niebios, Boże Panie.

Bardzo serdecznie dziękuję Dyrekcji szkoły - Paniom: Iwonie Samburskiej i Grażynie Barwinek za możliwość organizacji koncertu, księdzu Markowi Blademu za utrwalenie wydarzenia, pani Agnieszce Tomczyk za dekorację sali, członkom chóru OREMUS:

Antoninie Gorzelak, Małgorzacie Matli, Piotrowi Gorzelakowi, Piotrowi Łukawskiemu, solistom śpiewającym pieśni, a przede wszystkim chórowi CANTATA, z którym próby odbywały się od ponad trzech miesięcy.

Przemysław Gruszka

Chór Cantata SP w Chęcinach

Poniżej linki do wybranych utworów: