Jak działają elektrownie wodne?

“Jak działają elektrownie wodne?” to tytuł kolejnego, ósmego etapu programu “Być jak Ignacy”. Celem tego etapu było zainteresowanie uczniów procesem przekształcania energii wodnej w prąd elektryczny.

Członkowie szkolnego koła naukowego “Odnawiaki” pracując w grupach wspólnie tworzyli model lasu w słoiku. Wykorzystywali do tego ziemię kwiatową, kamyczki, patyki i małe roślinki. Po podlaniu i odstawieniu w ciepłe miejsce obserwowali parowanie i skraplanie wody w słoikach.

Omawiali także znaczenie wody w przyrodzie, zwracając uwagę również na fakt, iż energia płynącej wody umożliwia wytwarzanie prądu elektrycznego.

Kolejne zadanie polegało na dokończeniu projektu elektrowni wodnej za pewnego roztargnionego inżynierawink, który zapomniał jak taka budowla ma wygladać.

Najbardziej ekscytującym zadaniem było zbudowanie i przetestowanie modelu  turbiny wodnej. Młodzi naukowcy odkryli jak energia wodna zamieniana jest w energię elektryczną!

Na koniec, po obejrzeniu ciekawego filmiku edukacyjnego, rozgorzała dyskusja nad zaletami i wadami budowy oraz eksploatacji elektrowni wodnych. Zwieńczeniem pracy na tym etapie było wykonanie gazetki ściennej dla całej społeczności szkolnej.