Energia słoneczna w programie „Być jak Ignacy” z grupą Odnawiaki

VII etap naszych badań dotyczył zdobywania wiedzy na temat ”Energii słonecznej”. Młodzi naukowcy przyswajali informacje o procesie przekształcania energii słonecznej w prąd oraz poznawali sposoby na wykorzystanie energii słonecznej.

Podczas badań, przeprowadzili proste doświadczenia, na podstawie których zauważyli, że woda w szklankach ustawionych na czarnej kartce i w foliowej torebce szybciej nagrzeje się niż woda w szklance na białej kartce. Ponadto zaobserwowali, że nasza mikrofala z czarnym tłem była bardziej efektywna niż z folią aluminiową. Uczniowie mieli także możliwość naładowania kilku urządzeń promieniami słonecznymi na placu szkolnym i sprawdzenia efektów swojej pracy w „ciemnych” zakątkach szkolnych.

Uczestnicy naszych zajęć, poznali budowę oraz zasady działania różnych paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, podczas spotkania z przedstawicielami firmy Solarbud Dziedzic. Korzystając z obecności fachowców, Emilka przeprowadziła krótki wywiad promujący technologię fotowoltaiczną, a najbardziej dociekliwi naukowcy usłyszeli odpowiedzi na frapujące ich pytania.
Ponadto Mila i Franek wykonali ciekawe plakaty reklamujące fotowoltaikę.